1973 yılında Tokat’ta doğan Alparslan Yılmaz, 1995 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1997 yılında MESS Eğitim Vakfı’nda Eğitim Uzmanı olarak göreve başlamış ve altı yıla yakın bir süre boyunca çalışmış, 2003 yılında Gebze MESS Eğitim Vakfı’nda Teknoloji Eğitim Merkezi Yöneticisi olarak üç yılı aşkın bir süre bu görevi yürütmüştür. 2009-2011 yıllarında İstanbul Aydın Üniversitesi İSG Bölümü Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi olarak İSG Mevzuatı, İş Sağlığı ve Güvenliği, İş Yerlerinde Risk Analizi ve Metodları, İSG Yönetim Sistemleri konularında ders vermiştir. 2006 yılı itibariyle kurucusu olduğu Yankı Akademi ve Yankı Eğitim ve Danışmanlık firmasında A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarına eğitim ve danışmanlık hizmeti sunarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bununla beraber Dünya’da ilk sırada yer alan; güvenlik ve emniyet ürünleri sunan Masterlock’un Türkiye temsilciliğini alarak Eked/Loto alanında ilk hizmeti sunmaya başlayan onaylı eğitmendir. İş güvenliği yazılım çözümleri alanında bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’de ilk defa Elototo’yu hizmete sunmuş ve faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Aynı zamanda İSG etkinlikleri, video-yapım ürünleri, yazılım-uygulamaları, eğitim merkezi kurulumu, sanal gerçeklik uygulamaları konularında İş Sağlığı ve Güvenliği dünyasında teknolojik çözümler yaratmaya yönelik çalışmaları yürütmektedir.