ODTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Celal Seçkin 15 yıl haberleşme sistemleri üretiminde mühendis ve yönetici olarak çalıştı.

Türkiye Mükemmellik Ödülü (1998-2000) ve EFQM Mükemmellik Ödülü (Ekim 2000-Aralık 2004) Yöneticisi, KalDer İcra Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Kalite ve Kurumsal Mükemmellik konularında ulusal ve uluslararası etkinliklerde organizasyon komitesi üyesi, oturum başkanı, çalıştay yöneticisi ve konuşmacı olarak yer aldı. Üniversitelerle (Boğaziçi, Sabancı, Bilgi ve Okan) birlikte düzenlenen sertifika programlarında eğitmen olarak yer aldı.

Celal Seçkin yurtiçi ve yurtdışında kamu ve özel sektörden çok sayıda kuruluşa kurumsal mükemmellik, EFQM Modeli, özdeğerlendirme, kurumsal performans yönetimi, liderlik, değişim yönetimi, stratejik planlama, süreç yönetimi, sürekli iyileştirme konularında ve ödül süreçlerine hazırlığa yönelik eğitimler vermiş, danışmanlık ve kurumsal mükemmellik değerlendirmeleri yapmış olup, halen birçok ülkede EFQM adına eğitim vermekte, eğitmen akredite etmekte ve değerlendirici yetiştirmektedir.

Uluslararası Sertifikalı Yönetim Danışmanı (CMC) olan Celal Seçkin Kasım 2016’da KalDer Mükemmellik Elçisi, Şubat 2017’de EFQM Elçisi olarak onurlandırılmıştır. Mayıs 2017’den beri Yönetim Danışmanları Derneği (YDD) Akademi ve Eğitim Faaliyetlerinden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesidir. Ekim 2018’den beri Uluslararası Yönetim Danışmanlığı Dernekleri Konseyi (ICMCI) Genel Kurulu’nda ve Ocak 2019’dan beri Meslek Standartları Komitesi’nde Türkiye’yi temsil etmektedir.