1975 yılında Kütahya’da doğan Sema Güral Sürmeli, doğduğu şehirde ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde lisans, aynı üniversite de Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve York Üniversitesi’nde “İşletme Yönetimi” üzerine doktora eğitimlerini tamamladı.

İş hayatına Kütahya Porselen’de başladı.

ÜR – GE ve Tasarım Grup Başkanlığı, Toplumsal Projeler Koordinatörlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini başarılı bir şekilde yürüttükten sonra, 2014 yılında Kütahya Porselen’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

O tarihten itibaren halen bu görevini sürdürmekte.

18 yaşından itibaren çeşitli vakıf ve derneklerde görev alarak topluma faydalı birey olma yolunda çalışmalarda bulunan Sürmeli, yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri içerisinde en çok “Sigarasız Türkiye Projesi” ile dikkat çekti. Türkiye genelinde sigaranın zararları ve çocukların sigaradan korunması konusunda tüm illerde özellikle liselerde konferanslar vererek uzun yıllar bu projeyi başarı ile yürüttü.

Görev aldığı tüm projelerde gençlerin sağlıklı yaşamaları, ardından nitelikli bir eğitim görmeleri ve iş yaşantısına katılımlarını sağlamaları önceliği oldu.

Nafi Güral Eğitim Vakfı kurulduğundan beri vakfın Yönetim Kurulu Üyesi olan Sürmeli, bu göreviyle eş zamanlı Türkiye İş Kadınları Derneği’nde Başkan Yardımcılığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Marka Konseyi üyeliği ve Mart 2019 itibariyle de TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanlığı gibi beraberinde bir çok görevi sürdürüyor.

İş insanı kimliğinin yanı sıra, bir porselen tasarımcısı olarak babası Sn. Nafi Güral’a ithafen “Geçmişe özlem, geleceğe saygı.

Porselenden Hayatlar Osmanlı” ve “Topkapı Sarayı – Bab-ı Hümayun’da “Camdaki Hazine” sergilerini büyük bir gururla gerçekleştirdi.

Geçmişi ve bugünü sentezlediği eserleri, sanatseverler tarafından büyük bir ilgi gördü.

2022 yılından itibaren açtığı, kadın ve erkek yüzlerinden oluşan ekolojik sürdürülebilirliğe dikkat çeken “Maskesiz Yüzler, Gelecek Birlikte Mümkün” adlı sergisi, sanatseverlerle buluştu.

Yaptığı tüm sosyal sorumluluk çalışmaları ve iş dünyası adına yaptıkları ile yerelde ve ulusalda birçok ödüle layık görülerek, Türkiye’de bir çok kez yılın iş kadını seçilse de, sürmeli için en anlamlı ödül 2017 yılında, Avrupa İş Konseyi (EBA) tarafından geldi. İngiltere’nin Oxford şehrinde düzenlenen törende, iş dünyasının Oscar’ı olarak kabul edilen Sokrates ödülleri kapsamında Kütahya Porselen’e “En İyi Yatırım” ve Sema Güral Sürmeli ‘ye 2017 yılının “ En İyi Yöneticisi” ödülleri layık görüldü.

Hayatı boyunca iyi ve doğru bir insan ve örnek kişilik olmak amacı ile hayatını şekillendiren Sürmeli, evli ve iki çocuk annesidir.