1977 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Ahmet Çabuk, 1999 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. 1999 yılında aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Çabuk, 2001 yılında yüksek lisansını, 2005 yılında ise doktorasını tamamlamıştır. 2006 yılında yardımcı doçent 2009 yılında doçent unvanını almış ve 2014 yılında profesör kadrosuna atanmıştır.

Prof. Dr. Ahmet Çabuk, ESOGÜ Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik Anabilim Dalı Kurucu Başkanlığı, ESOGÜ Teknoloji Transfer Ofisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ETTOM) kurucu Müdürlüğü ve ESOGÜ Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

2016 yılından beri TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Çalışma Grubu Üyesi ve Eskişehir İl Temsilciliği görevini yapmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Çabuk’un ulusal/uluslararası dergilerde yayınlanmış 73 adet makalesi, ulusal/uluslararası kongrelerde sunulan 103 bildirisi, yürütücü ve araştırmacı olarak yer aldığı 34 bilimsel araştırma projesi ile uluslararası kitaplarda bölüm yazarlıkları ve alanında aldığı patentleri bulunmaktadır. Prof. Dr. Ahmet Çabuk’un yayınlarına yapılmış 1500’den fazla atıfı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Çabuk, evli ve 2 çocuk babasıdır.