1974 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde doğan Sami Özkan DİBEK, ilk ve orta eğitimini burada tamamladı. Ankara Ayrancı Lisesi’nden mezun olarak İTÜ Makina Mühendisliği bölümünde öğrenim görmeye hak kazandı. Üniversite eğitimi süresince tırmanış ve doğa sporları ile ilgilendi ve dağ rehberliği yaptı. Güç hidroliği konusunda yaptığı bitirme projesi, akışkan gücü teknolojilerine ilgi duymasını sağladı. 1997 yılında Makina Mühendisliği bölümünden henüz mezun değilken Pnömatik Satış Mühendisi olarak Entek firmasında çalışmaya başladı. Bu görevi sırasında kesikli üretim ağırlıklı olarak birçok üretim sektörünün proseslerini tanıma ve makine otomasyonu uygulamalarına dahil olma şansı oldu.

Endüstriyel Otomasyon uygulamalarını tanıdıkça, kontrol kısmı daha çok ilgisini çekmeye başladı. Üretimde kullanılan makinaların üretkenlik, verim ve üretim kalitesini artırmak üzere kullanılan sensörler ve görüntü işleme çözümleri üzerine yoğunlaştı. 2004 yılında, o döneme kadar ki işverenleri ile Entek Otomasyon’u kurdu. Firmanın satış ve pazarlama departmanı başta olmak üzere kurumsal yapılanmasını sağladı. 2018 yılında üretim firmalarının dijital dönüşüm yolculuklarına çözümler oluşturmak için endüstriyel IoT departmanını oluşturdu.

Halen Entek Otomasyon’un, Yönetim Kurulu Üyeliği görevini ve şirketin hizmet olarak sunduğu dijital dönüşüm çözümleri bölümünün yapılandırma projesini yürütmektedir. 7. ve halen de 8. Dönem Enosad Yönetim Kurulu Üyesidir.