ODTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Celal Seçkin 15 yıl haberleşme sistemleri üretimi, teknoloji transferi, kalite ve kurumsal değişim yönetimi konularında PTT ARLA, Alcatel-Teletaş ve Siemens’te mühendis ve yönetici olarak çalıştı.

Kurumsal mükemmellik, kalite, liderlik ve değişim yönetimi konularında ulusal ve uluslararası çalıştay, sempozyum, kongre, forum ve panellerde organizasyon komitesi üyesi, oturum başkanı ve konuşmacı olarak yer aldı.

KalDer’de Türkiye Mükemmellik Ödülü Sekreteri (1998-2000) ve İcra Kurulu Üyesi, EFQM’de Brüksel’de EFQM Mükemmellik Ödülü Yöneticisi (Ekim 2000-Aralık 2004) olarak görev yaptı. Üniversitelerle (Boğaziçi, Sabancı, Bilgi ve Okan) birlikte düzenlenen sertifika programlarında eğitmen veya konuk konuşmacı olarak yer aldı. İstanbul Aydın Üniversitesi Master Programında EFQM Modeli ve Süreç Yönetimi dersleri verdi.

1997’den beri EFQM değerlendiricisi ve 2000’den beri Değerlendirme Ekibi Lideri olan Celal Seçkin birçok ülkede çok sayıda kamu kurumu ve özel şirkette kurumsal mükemmellik değerlendirmesi yaptı. EFQM Eğitmeni olarak Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya’da birçok ülkede yüzlerce değerlendirici yetiştirdi.

Yurtiçi ve yurtdışında kamu ve özel sektörden çok sayıda kuruluşa kurumsal mükemmellik, EFQM Modeli, özdeğerlendirme, kurumsal performans yönetimi, liderlik, değişim yönetimi, stratejik planlama, süreç yönetimi ve sürekli iyileştirme konularında ve ödül süreçlerine yönelik eğitim verdi, danışmanlık yaptı.

2005 yılında adı geçen konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunan Seçkin Danışmanlık Eğitim ve Tic. Ltd. Şti.’ni kurdu. Ulusal ve uluslararası ölçekte liderlik ve değişim projelerini yönetti, yönetici koçluğu yaptı.

Uluslararası Sertifikalı Yönetim Danışmanı (CMC) olan Celal Seçkin Kasım 2016’da Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından, Şubat 2017’de EFQM tarafından Mükemmellik Elçisi Ambassador of Excellence) olarak onurlandırıldı. Celal Seçkin Mayıs 2017-2021 arası Yönetim Danışmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Ekim 2018’den beri Uluslararası Yönetim Danışmanları Dernekleri Konseyi (ICMCI) Meslek Standartları Komitesi’nde Türkiye’yi temsil etmekte olup Ekim 2021’den itibaren komitenin başkanlığını üstlenmiştir.

5 Şubat 2020 itibariyle Seçkin Danışmanlık ve Eğitim, EFQM tarafından işbirliği kuruluşu (EFQM Partner), CTO (Certified Training Organisation – Yetkili Eğitim Kuruluşu) ve CAO (Certified Advisor Organisation – Yetkili Danışmanlık Kuruluşu) olarak onaylanmıştır.

Dünyada ve faaliyet gösterdiği alanlardaki değişim ve gelişmeleri yakından izleyen, doğrudan değişimin içinde yer alan ve kendisini sürekli geliştiren Celal Seçkin, sürekli iyileştirme ve kurumsal mükemmellik anlayışının insanlığın geleceğine olumlu katkıları olacağına inanmakta ve bu anlayışın dünya çapında yaygınlaşması yönünde çalışmayı bir misyon olarak görmektedir.